Вплив характеру структури на зносостійкість легованої сталі

Основний зміст сторінки статті

О. М. Падун
О. Т. Сердітов
Ю. В. Ключников
О. І. Горобець

Анотація

У роботі досліджена можливість збільшення зносостійкості сталі 70Г такими елементами, як титан і ванадій, які змінюють структуру карбідної фази, але не роблять сплав крихким.

Показано, що додаткове легування карбідоутворюючими елементами дозволяє підвищити абразивну зносостійкість сталі 70Г. У стані термообробки максимальний приріст зносостійкості після двохгодинного відпуску при 350ᵒС отримаємо при введенні титану. Проте, при дослідженні зразків сталей різної твердості питомий тиск в контакті частки з більш твердою поверхнею буде вище, ніж з менш твердою, і найбільша частина руйнівного впливу буде сприйнята більш твердим контртілом. Результатом такої взаємодії може виявитися диспергування абразивної частинки. Продукти руйнування її уносяться мастилом із зони тертя, не викликаючи значних пошкоджень поверхні тіл, що труться в зоні їх контакту. Крім того, при попаданні в зону контакту пари, що треться, абразивної частинки, величина деформації менш твердого зразка виявляється більше, ніж зразка з більш високою твердістю.

Таким чином, можливість підвищення абразивної зносостійкості низьколегованої марганцовистої сталі досягається за рахунок впливу на мікроструктуру шляхом  подрібнення структурних складових та збільшення дискретності та стійкості карбідної фази при введенні карбідоутворюючих елемнтів титану та ванадію. 

Блок інформації про статтю

Номер
Розділ
Лазерна техніка та фізико-технічні технології
Біографії авторів

О. М. Падун, НТУУ КПІ ім. Ігоря Сікорського, ІАТ

авіаційна та ракетно-космічна техніка, студент

О. Т. Сердітов, НТУУ КПІ ім. Ігоря Сікорського, ММІ

ЛТФТТ, доцент

Ю. В. Ключников, НТУУ КПІ ім. Ігоря Сікорського, ММІ

ЛТФТТ, доцент

О. І. Горобець, НТУУ КПІ ім. Ігоря Сікорського, ММІ

ЛТФТТ, асистент